Zadanie 1
Tytuł zadania: Inżynieria nowych podwójnych perowskitów o wysokiej fotoaktywności w świetle widzialnym
Data rozpoczęcia: 1
Data zakończenia: 12
Cele: (1) Wytworzenie nowych podwójnych perowskitów w postaci nanokryształów o wąskim paśmie i krawędzi pasma przewodnictwa (ang. conduction band, CB) odpowiedniej do fotokonwersji CO2; (2) Korelacja składu, morfologii (1D do 3D) i stabilności z metodą syntezy DNPs
Opis zadania:
Zgodnie z ostatnimi danymi literaturowymi, następujące podwójne perowskity zostały przewidziane przy użyciu modelowania teoretycznego (ang. density functional theory, DFT), ale jeszcze nie zostały zsyntetyzowane: Cs2CuSbBr6; Rb2CuSbCl6; Rb2CuSbBr6; Rb2AgBiCl6; Rb2AgBiBr6; Cs2CuBiX6; Rb2CuBiX6; Rb2AgSbX6; Cs2AuSbX6; Rb2AuSbX6; Cs2AuBiX6; Rb2AuSbX6; Cs2InSbX6; Rb2InSbX6; Cs2InBiX6; Rb2InBiX6; (gdzie X= Br, Cl, I). W związku z tym powszechnie oczekuje się, że nowe podwójne perowskity będą charakteryzować się wyższą stabilnością, aktywnością w świetle widzialnym (dzięki wąskiej przerwie wzbronionej) i wysoką wydajnością fotokonwersji CO2 w użyteczne węglowodory. Wykorzystanie dostępnego modelowania teoretycznego (rozwiązywanie stabilnych struktur i przewidywanie właściwości związanych ze strukturą elektronową) do badań eksperymentalnych powinno skutkować zmniejszeniem liczby i kosztów niezbędnych eksperymentów. Wykraczając poza dotychczasową wiedzę, zostanie zsyntetyzowana nowa grupa podwójnych nanokryształów perowskitowych. Z syntez wykluczone zostaną pierwiastki rzadkie i toksyczne takie jak ołów.
Zadanie 2
Tytuł zadania: Projektowanie i inżynieria hybryd DPNs-MOFs o wysokiej aktywności w zakresie światła widzialnego
Data rozpoczęcia: 6
Data zakończenia: 20
Cele: (1) Zwiększenie stabilności podwójnych perowskitów (zwłaszcza w środowisku wodnym) oraz zwiększenie wydajności fotokonwersji CO2 poprzez enkapsulację DPNs w strukturach MOFs; (2) Znalezienie skutecznego sposobu enkapsulacji DPNs za pomocą MOFs (system gość-gospodarz); (3) Korelacja składu i struktury hybryd DPNs-MOFs z ich stabilnością i właściwościami powierzchniowymi.
Opis zadania:
Aby zwiększyć wydajność fotokonwersji CO2 hybryd DPNs/MOFs, rozważone zostaną dwa typy MOFs: (i) MOFs na bazie Cu; oraz (ii) MOFs wykazujące wysoką zdolność adsorpcji w stosunku do CO2. W oparciu o literaturę można postawić hipotezę, że MOFs na bazie miedzi powinny być szczególnie interesującą grupą MOFs ze względu na duże powinowactwo do konwersji CO2. Spośród wszystkich metali, Cu jako jedyny wykazuje wysoką selektywność w elektrochemicznej redukcji CO2 do węglowodorów (CH4 and C2H4). Również teoretyczne obliczenia nadpotencjału redukcji CO2 do CH4 wykazały, że Cu jest najbardziej obiecującym spośród wszystkich metalowych materiałów elektrodowych. W ten sposób jony/klastry Cu zawarte w strukturze MOFs mogą wykazywać dodatkową aktywność katalityczną, zwiększając ogólną wydajność systemu hybrydowego. Zastosowanie MOFs o dużej zdolności sorpcyjnej do CO2 powinno rozwiązać ten problem.
Łączenie MOFs z DPNs będzie realizowane przy użyciu dwóch różnych podejść: (i) synteza DPNs w pierwszym etapie, po której nastąpi synteza MOFs; (ii) synteza struktury MOFs w pierwszym etapie, po której następuje adsorpcja kationów miejsca B DPNs i zatapiania w roztworze zawierającym kationy DPNs z miejsca A (podwójne nanokryształy perowskitu zostaną zsyntetyzowane in situ w porowatej strukturze MOFs).
Zadanie 3
Tytuł zadania: Efektywność fotokonwersji CO2 do cennych węglowodorów
Data rozpoczęcia: 6
Data zakończenia: 24
Cele: (1) Skorelowanie składu materiałów hybrydowych z ich fotoaktywnością i selektywnością w reakcji fotokonwersji CO2; (2) Wyjaśnienie mechanizmu wzbudzania hybryd i reakcji fototransformacji CO2 obecności materiałów hybrydowych.
Opis zadania:
Racjonalne projektowanie nowych fotokatalizatorów wymaga wiarygodnych informacji o zależności między strukturą materiału a jego aktywnością, które można uzyskać tylko w odpowiednich warunkach reakcji. Połączenie zaawansowanych technik eksperymentalnych (kinetyka reakcji, identyfikacja produktów ubocznych, analiza widma działania i eksperymenty znakowane 13C) – przeprowadzonych w odpowiednich warunkach reakcji – zapewnią głęboki wgląd w mechanizm wzbudzania nowego materiału i mechanizm fototransformacji CO2. Identyfikacja produktów, wydajność i szybkość fotokonwersji CO2 w cenne węglowodory zostaną zmierzone dla wszystkich próbek, natomiast analiza widm “action spectra” i eksperymenty znakowane 13CO2 zostaną wykonane dla wybranych, najbardziej obiecujących próbek (hybryd DPNs-MOFs i ich składników jednostkowych jako próbek referencyjnych) aby zrozumieć: (i) jaka długość fali odpowiada za wzbudzenie układu fotokatalitycznego, (ii) jakie związki pośrednie powstają podczas fotoredukcji CO2 w obecności układów hybrydowych; (iii) jaka jest droga przemiany CO2 w inne węglowodory.
Zadanie 4
Tytuł zadania: Skalowanie syntezy hybryd DPNs-MOFs
Data rozpoczęcia: 20
Data zakończenia: 24
Cele: (1) Opracowanie metody otrzymywania wyselekcjonowanego materiału hybrydowego w postaci proszku w ilości co najmniej 200 g z jednej partii; (2) Opracowanie metody syntezy w skali pilotażowej (w celu zmniejszenia kosztów i zużycia energii)
Opis zadania:
Przyszłe zastosowanie materiałów hybrydowych wymaga opracowania metody produkcji na większą skalę (przejście z produkcji kilku gramów na produkcję kilkuset gramów lub kilogramów. Wymaga to optymalizacji: (i) parametrów syntezy (temperatury i ciśnienia w przypadku reakcji solwotermalnej, czasu reakcji, szybkości mieszania, ilości reagentów itp.; (ii) rodzaju surowców (tanie, dostępne, nietoksyczne itp.); (iii) operacji i procesów jednostkowych. Na podstawie wyników zadań 1-3, najbardziej obiecujący materiał zostanie wyselekcjonowany do powiększenia produkcji. Wybór zostanie dokonany na podstawie aktywności, stabilności i złożoności metody syntezy.